
Exercițiul 2 - Cere semne de apreciere din partea celorlalți
Cere semne de apreciere din partea celorlalți
Este foarte bine să știi să accepți semnalele pozitive, însă cei din jurul nostru, nu se gândesc întotdeauna să ni le transmită. Dar dacă știai că le aștepți, riști să fii cuprins de disperare. Din păcate, majoritatea oamenilor sunt convinși că, dacă cer astfel de semne, se pun într-o postură umilitoare (,,Am aerul să cerceșc, par jalnic") și că răspunsurile obținute vor fi lipsite de valoare. Nu e deloc adevărat! Dimpotrivă, este un tur de forță să ceri un răspun clar în loc să te străduiești din răsputeri să fii remarcat. Pentru a-ți dezvolta această abilitate importantă, vei avea nevoie de implicarea altor persoane.